Gigantyczny spadek cen ropy naftowej!

Jak wkładać w ropę naftową?

Prasóweczki

Jak inwestować w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zarezerwowany dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw poprzez nich kontrolowanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze oraz jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o którym więcej możesz przeczytać w obecnym materiale), a dodatkowo o potężnych, kontrolowanych zarówno przez rządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco również kolejnych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Wtedy starzy także wciąż są najwięksi gracze na zbycie czarnego dobra (nie licząc Rockefellerów, którzy usuwali się z ostatniego sektora oraz ich Standard Oil, które zostało podzielone na krótsze firmy, wśród których stanowi i Exxon i Chevron).

Jak inwestować w ropę naftową?

Na tym „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (natomiast te trzy te kraje są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (ale ich rozwój został zahamowany z bogatych geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, bądź w bieżącym czasie Azerbejdżan oraz dużo nowych. Istnienie tak bogatych graczy nie oznacza jednak, iż na zmianach cen ropy naftowej nie mogą żyć także inwestorzy indywidualni. Absolutnie nie zarobią oni na aukcji ropy naftowej, bowiem nie maja do niej dostępu, jednak mogą pracować oczekując na aktualnym zbytu za pomocą innego rodzaju instrumentów finansowych.

Jak zarobić na taniejącej ropie?

Właściwie nie jest możliwe bezpośrednie inwestowanie w fizyczną ropę naftową, tak jak choćby w wypadku złota czy srebra, bowiem ropa naftowa jest zbyt tania w kontaktu do indywidualnej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej łączyć. Ceny ropy naftowej w kulminacyjnym momencie osiągały wartość 160 dolarów za baryłkę, lub mniej więcej dolara za litr paliwa. To znaczy, iż w wypadku wzrostu wartości paliwa (na niezapomnianym szczycie) o 10% zarobić można było 10 centów za jakiś miany litr paliwa, zatem w wypadku 1000 litrów, które zdobyły w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet od kosztów transakcyjnych, transportu i oferty kupna a sprzedaży fizycznej ropy w hurcie w tak małych liczbach). To prowadzi, że wkładanie w fizyczną ropę naftową z artykułu widzenia inwestora innego jest niemożliwe, a nawet gdy jakimś sposobem możliwe byłoby, to a właśnie inwestycja taka byłaby całkiem nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy więc przy instrumentach finansowych związanych z ropą naftową – z usługą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Podział i rodzaje ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to plan ze względu na ciężar. Wyróżnia się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), małą (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze względu na skład chemiczny zalecana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową różni się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o tematyk siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o tematyk siarki powyżej pół procenta.

Ze względu na budowę parafiny dzieli się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Pierwsza nich krzepnie w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, a trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze względu na budowę żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie ciągnie się setki gatunków ropy naftowej o najnowszych właściwościach, jednak cztery z nich są zdecydowanie najtańsze na placach finansowych: WTI (West Texas Intermediate, znana oraz jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i wielkości siarki na stanie 0,24% – stanowi toż ropa znacznie doskonałej jakości, z której odnosi się największą miarę benzyn oraz oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych ustawionych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która pompowana jest do własnych rafinerii z rosyjskich gazociągów, mających się od zachodniej Syberii do Uralu. Istnieje toż ropa niższej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody oraz zanieczyszczeń.

ORB wyznacza z zmianie średnią ważoną cen ropy sprzedawanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Samym z najprostszych zabiegów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów gospodarczych jest zbyt jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o których więcej możesz przeczytać tutaj), których wartość śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Znacznie wielką zaletą inwestowania w ETF-y z prezentacją na rynek ropy naftowej jest łatwo nieograniczona płynność, skoro są one pisane na najkonkretniejszych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy skorzystać z dźwigni finansowej, co powoduje na wybór mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów istnieje szansę zarabiania tylko na wzrostach (chyba, iż będziemy doskonalić swoją wartość ze prostych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to niemniej będzie musieć większego zainteresowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są dostępne na Giełdzie Papierów Drogich w Stolicy (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y świadczone przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Można zawsze skorzystać z ostatniego, co oferują rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo własnych domów maklerskich – ciekawą propozycją pochwalić się może Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w którym uzyskamy wstęp do pewnego z najprawdziwszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i możliwości na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można jeszcze wykorzystać kontrakty terminowe oraz opcje na czarne złoto. Że stanowi toż nowy instrument, jakiego nie znajdziemy na Giełdzie Papierów Drogich w Stolicy, choćbyśmy bardzo wybierali je odnaleźć. Na wesele giełda więc nie tylko Warszawa (aż wybierało się rzec, że przede wszystkim nie Warszawa), a opcje oraz kontrakty futures na ropę naftową można dostać na indywidualnych giełdach, także za pośrednictwem własnych domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z prezentacją na ropę naftową
W ropę naftową (lub czy w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w ciemne złoto. Aby zdobyć certyfikaty na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w kolekcji Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych grających na lokalnym rynku, jednak wolno je uzyskać wyłącznie za pośrednictwem giełdy. Należy ale mieć, że inwestycje w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą stawką za zarządzanie niż inwestycje w ETF-y, a ponadto podnoszą one przed inwestorem o znacznie wyższe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze jednym sposobem inwestowania w ropę naftową są bardzo tanie i nigdy łatwe w postępowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o których więcej możesz przeczytać w artykule poświęconym CFD), których ceną pierwszą jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje praktycznie każdy broker Forex. Najprawdopodobniej stanowi toż najoczywistsza, największa a sama z najpopularniejszych pod względem prowizji i spreadów form spekulacji na ropie naftowej.

Zaletą takiego rozwiązania są oraz bardzo delikatne wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na lokalnym rynku nawet 1:33). W związki CFD na czarne złoto można inwestować z taką tąż łatwością gdy w waluty, kontrakty na prace, czy metale szlachetne. Warto ale nosić na wycieczce, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej oraz płynność realizacji zamówień są bardzo zróżnicowane, natomiast w związku z ostatnim przed przystąpieniem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (bardzo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest znanym instrumentem do prawidłowej spekulacji w złym czy średnim terminie, jednak z uczciwością nie do wieloletniego lokowania naszego pieniądza.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz wyżej podkręcane normy ekologiczne i jeszcze to większe progi dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (i jakiegokolwiek innego, co podgrzewa treść a czym oddychamy w znaczniejszych miastach), a i postęp na zbycie pojazdów elektrycznych zaś (w mojej opinii) kojarząca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temu pracowniki martwili się, że ropa się skończy również będzie temat, a tymczasem przejawia się, że ropa dobrze się nie kończy, a jej czas jako daleko. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to pewnie spekulacyjna przesada, to zawsze kierunek kroku jest tożsamy z ostatnim, co wygląda ten sektor że też w tym półwieczu. Bolesny koniec.

To wynik tego tekstu, ale dopiero początek Twojej przygody z sektorami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale dobrze znamy, kiedy Ciż ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny toż najodpowiedniejszy metoda, aby sprawdzić zdobytą informację w działalności.

Zobacz również Oil Profit

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *