Jakie są objawy podwyższonego poziomu glukozy we krwi?

Które są objawy podwyższonego poziomu glukozy we naturze?

Prasóweczki

Które są objawy podwyższonego poziomu glukozy we natury? Odczuwasz zwiększone pragnienie, zmęczenie a częściej sięgasz z toalety? Wtedy potrafią być objawy hiperglikemii, czyli podwyższonego poziomu cukru we naturze. Sprawdź, które są inne obrazy a jak należy wykonać badanie glukozy.

Co toż jest glukoza?

Glukoza to cukier prosty stanęły na produkt rozkładu węglowodanów, odpowiedzialny za dostarczanie zdolności do jednych komórek organizmu. Jej część kontroluje hormon wytwarzany przez trzustkę, czyli insulina. Więc ona oddaje za poziom glukozy – uaktywnia się po posiłku, kiedy poziom cukru wymaga wyregulowania. Gdy etap ten przesadnie spadnie, trzustka produkuje glukagon, który informuje wątrobę o konieczności skorzystania z rezerwy energetycznej. Jeżeli proces ten zostaje zaburzony, trafia do hiperglikemii lub hipoglikemii.

Objawy niewłaściwego poziomu glukozy

Podwyższony poziom cukru, czyli hiperglikemia, to etap, który prowadzi uciążliwy dyskomfort. Jego obrazy to:

wzmożone pragnienie,
suchość w ustach,
częste oddawanie moczu,
uczucie osłabienia, zmęczenia.

System w ostatni sposób wysyła sygnał, że stężenie glukozy jest zbyt wysokie. Czyni je umieścić, zwiększając pragnienie i produkcję moczu, co narzeka na punkcie wydalenie nadmiaru cukru z systemu.

Zbyt mały poziom glukozy, czyli hipoglikemia, alarmuje w formy będących objawów:

zwiększona potliwość,
silne uczucie głodu,
kołatanie serca,
drżenie mięśni,
niepokój.

Nagły, przedłużający się stan hiperglikemii może sprawić do niewydolności poszczególnych organów, uszkodzenia mózgu lub choćby do śpiączki. Hipoglikemia a w chłodnej sytuacje może skutkować zniszczeniem nerwów obwodowych.

Badanie poziomu glukozy

Jeżeli zaobserwujemy objawy hiperglikemii lub hipoglikemii, należy sprawdzić, czy poziom cukru zawiera się w mierze. Wystarczy pobrać próbkę krwi z opuszki palca i postawić ją na pasku w glukometrze. Badanie glukozy można zrealizować w laboratorium czy w gabinecie lekarskim. Lekarz może zlecić również doustny test obciążenia glukozą, który wskazuje, jak system radzi sobie z ważną miarą cukru.

Normy poziomu cukru u kobiet młodych:

na czczo: 70-110 mg/dl (3,9-6,1 mmol/l)
po posiłku: < 140 mg/dl (7,8 mmol/l)
Jak uregulować poziom cukru?

Poziom glukozy w organizmie obniża i stabilizuje dieta, której ideą są produkty o niskim indeksie glikemicznym. Posiłki z prostego menu należy przygotowywać bez dodatku cukru, a tłuszcze pochodzenia zwierzęcego – zamienić na roślinne tłuszcze nienasycone. Stosujmy na pełnoziarniste pieczywo, chude mięso też liczne mierze warzyw.

Doraźnie poziom cukru można zmniejszyć, wypijając 1-2 szklanki wody, która rozcieńcza naturę i obniża stężenie glukozy. Zwiększona liczbę płynów pobudza również produkcję moczu, co pozwoli wypłukać z systemu nadmiar cukru. W przypadku hiperglikemii pomocny prawdopodobnie stanowić więcej umiarkowany wysiłek fizyczny – aktywność ruchowa wykorzystuje nadmiar cukru do pracy energii. Czynnikiem, który wyraźnie obniża poziom glukozy we naturze, jest stres.

W przypadku tzw. niedocukrzenia należy wziąć słodki napój, zjeść kilka drobnych owoców np. winogron lub rodzynek, czekoladę lub cukierki z glukozą.

 

zobacz również Jakie są objawy podwyższonego poziomu glukozy we krwi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *