Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia chce odejść z godzin dla wiekowym

Prasóweczki

Ministerstwo Zdrowia chce odejść z godzin dla wiekowym. Przywrócenie działalności centrów handlowych, wykonywanie usług hotelarskich, wznowienie funkcjonowania muzeów czy bibliotek, rezygnacja z tzw. godzin dla starszych także swobodę mienia z rowerów miejskich – min. takie zapisy znalazły się w układzie łagodzenia obostrzeń.

Ministerstwo Zdrowia chce odejść z godzin dla wiekowym

– W związku z planowanym wprowadzeniem kolejnego etapu znoszenia ograniczeń połączonych z COVID-19 Ministerstwo Zdrowia skierowało w czwartek do codziennych konsultacji projekt rozporządzenia w obecnej kwestii.
– Uwagi można zgłaszać do piątku 1 maja do godz. 12.
– Chodzi o projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sytuacji ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i przepisów w związku z działaniem stanu epidemii.

Wykonywa ono m.in. rezygnację z tzw. godzin dla starszych, możliwość korzystanie z przyłbic zamiast maseczki lub części odzieży w projekcie zakrywania ust i nosa, a dodatkowo wprowadza innowacje w rozmiarze przywrócenia działalności centrów handlowych, prowadzenia usług hotelarskich, funkcjonowania muzeów czy bibliotek. Projekt przewiduje też m.in. możliwość stopniowego wznawiania rozgrywek lig zawodowych w skórze nożnej i żużlu i korzystania, po 5 maja, z rowerów miejskich.

W znaczeniu wskazano, że „zasadniczo powiela ono rozwiązania zawarte w rozporządzeniu Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 r., z elementem zniesienia niektórych ograniczeń lub zakazów albo zmniejszenia skali ograniczeń”.

W układzie zapisano, że usługi hotelarskie i noclegowe będą mogły być utrzymywane pod warunkiem, że zachowane będą ważne zasady bezpieczeństwa. Uchylany jest zakaz dot. działalności bibliotek, archiwów i muzeów.

Po dniu 3 maja kształtuje się również przywrócenie roli w budynkach handlowych o powierzchni sprzedaży lub usług powyżej 2000 m kw. innej niż ta, która stanowiła otwarta na podstawie dotychczasowego rozporządzenia, jednak przy założeniu, że zmniejszono liczbę osób do 1 osoby na 15 m2 powierzchni, na której stanowi spełniana sprzedaż lub dostarczane są usługi. Nadal – do odwołania będzie niemożliwe prowadzenie handlu detalicznego lub prowadzenia kampanie usługowej na wyspach handlowych.

Po 3 maja kształtuje się również przywrócenie prowadzenia usług rehabilitacyjnych oraz działalności samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, dla których podmiotem robiącym jest Stary Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, a dodatkowo lecznictwa uzdrowiskowego.

Projektowana regulacja od 4 maja zmniejsza ograniczenia w kwestii konieczności poddania się kwarantannie osób przekraczających możliwość w związku z wykonywaniem prace zawodowych, służbowych lub handlowych w Polsce bądź w państwie sąsiadującym, a dodatkowo uczniów pobierających umiejętność w Polsce bądź w państwie sąsiadującym. Z pomocy na dolę epidemiczną nie traktuje toż osób wykonujących zawód medyczny także osób pracujących prace zawodowe, służbowe lub handlowe w wartościach organizacyjnych pomocy społecznej.

Od dnia zdobycia w utrzymanie projektowanego rozporządzenia daje się również korzystanie z przyłbic zamiast maseczki lub części odzieży w projekcie zakrywania ust i nosa.

Projekt łagodzi ograniczenia odnośnie ilości osób przebywających w kulcie religijnym. W obiektach kultu religijnego mniejszych niż 75 m kw. będzie potrafiło realizować w tymże jedynym czasie pięć osób, oprócz osób przebywających w sprawowaniu tego kultu.

Na sił rozporządzenia po 5 maja dozwolone będzie uzyskiwanie z rowerów miejskich.

Projekt daje też zmiany, jeśli należy o kwarantannę pracowników sektora transportu wodnego śródlądowego, przekraczających granicę.

zobacz również: Ministerstwo Zdrowia chce zrezygnować z godzin dla seniorów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *