Mechanizmy choroby alkoholowej

Odtrucia alkoholowe Nowogród

Prasóweczki

Mechanizmy choroby alkoholowej – Choroba alkoholowa umieszcza się na trzech podstawowych mechanizmach uzależnienia: nałogowym regulowaniu uczuć, mechanizmie rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz mechanizmie iluzji i zaprzeczeń. Pierwszy wykonywa na pokładzie emocjonalnym, drugi na poziomie zachowań, a trzeci zaburza działanie procesów poznawczych. Wszystkie procesy są rodzajem reakcji obronnej, próbą uzasadnienia dla nadmiernego spożywania alkoholu oraz radzenia sobie z wyrzutami sumienia, wstydem i zmniejszonym poczuciem swej wartości.

Odtrucia alkoholowe Supraśl

W sukcesu osoby uzależnionej, spożywanie alkoholu jest próbą rozładowania napięcia, wypełnienia niedoborów emocjonalnych, środkiem na zdobycie pewności siebie także czucie się kimś atrakcyjnym. Aby zrozumieć rozwój choroby alkoholowej, należy bliżej przyjrzeć się trzem wymienionym wysoce mechanizmom uzależnienia.

Mechanizm nałogowego regulowania uczuć

Wszystek człowiek posiada różnego sposobu metodami i strategiami pozwalającymi na regulowanie emocji. Wielu badaczy uważa, że zdolność regulowania emocji nadaje się w porządku wczesnych lat wzrastania natomiast stanowi całkowicie połączona z jakością relacji z kobietami dorosłymi, czyli najczęściej rodzicami. Od celu i chęci tych wczesnych więzi w prawdziwym stopniu zależy zakres, w jakim posiadamy regulować swoje emocje. Niezależnie z tego, która była rzeczywista przyczyna niewykształcenia skutecznych mechanizmów regulowania emocji, ich brak sprzyja sięganiu po substancje psychoaktywne.

Zobacz również Sieć biznesu

Odtrucia alkoholowe Supraśl

– Właściwa regulacja emocji polega na wiedzy ich wyobrażania, rozmawiania o nich także świadomego przeżywania – wyjaśnia specjalista z własnego ośrodka odwykowego “Moje Życie”. – Osoba, która zdaje sobie przygodę spośród tego, co czuje, istnieje w kształcie zapanować nad zachowaniami impulsywnymi (np. niekontrolowanymi wybuchami złości) i sięgnąć po takie formy rozładowania emocji, jak aktywność fizyczna czy spotkanie i dyskusja z drogimi znajomymi. W sukcesu osoby uzależnionej jedynym sposobem ukojenia emocji i redukcji napięcia jest alkohol.

Każdy problem, z jakim osoba uzależniona nie może sobie poradzić, każda sytuacja stresowa wytwarza silny głód alkoholowy. Wypicie alkoholu przynosi ulgę, choć nie występuje ona długo: gdy substancja psychoaktywna przestaje działać, problemy powracają ze zdwojoną siłą, a wraz spośród nimi ponownie narasta napięcie emocjonalne, które rozładowuje kolejna dawka alkoholu. Osoba uzależniona pije, gdyby nie mieć i ma z początku picia, więc… pije, gdyby nie cierpieć. Mechanizm alkoholowego błędnego koła plastycznie opisał Antoine de Saint-Exupéry w znacznym fragmencie “Małego Księcia”:

– Dlaczego pijesz? – zapytał Mały Książę.
– Aby zapomnieć – odpowiedział Pijak.
– O czym zapomnieć? – zaniepokoił się Mały Książę, który obecnie zaczął mu żałować.
– Aby zapomnieć, że się wstydzę – stwierdził Pijak, schylając głowę.
– Czego się wstydzisz? – dopytywał się Mały Książę, potrzebując mu pomóc.
– Wstydzę się, że piję – zakończył Pijak rozmowę i zagłębiłem się w milczeniu.

Alkohol, jaki uważa być czymś na złe emocje, w prawdziwym elemencie sam staje się przyczyną problemów, które potęgują napięcie emocjonalne i robią je nieznośnym. Punkty w pracy, kłopoty finansowe, pogorszenie relacji z linią oraz przyjaciółmi czy kolizje z założeniem (będące następstwem nadmiernego spożywania alkoholu) nasilają głód alkoholowy. Życie osoby uzależnionej zamienia się w koszmar, w jakim samymi momentami ulgi w mieniu są stany upojenia alkoholowego. Poszukując ulgi w byciu osoba uzależniona tworzy na siebie też większe bycia – poszukując rozwiązania problemu, jest w coraz większe problemy.

Odtrucia alkoholowe Supraśl

Mechanizm iluzji i zaprzeczania

Uzależnienie od alkoholu uzależnione jest z mieniem silnych wyrzutów sumienia, poczuciem winy, złości na indywidualnego siebie oraz złą samooceną. Mechanizm iluzji i zaprzeczania pozwala uniknąć doświadczania nieprzyjemnych emocji połączonych z nadmiernym spożywaniem alkoholu.

Najważniejsze jest zaprzeczenie, że chowa się kłopot z alkoholem. Osoba uzależniona za wszą cenę stara się uniknąć identyfikacji z uzależnieniem. Jeżeli nawet przyznaje, że pociąga za dużo, toż warunków szuka poza sobą: potrafi zatem żyć zabieg skojarzenia ze strony najbliższych, utrata pracy, potrzeba złagodzenia stresu, otwarcia się – każdy początek jest przyjazny. Powraca do tak ogromnego zaburzenia procesów poznawczych, że mnóstwo osób uzależnionych zaczyna kupować we naturalne kłamstwa. Przez mur zaprzeczeń nie przebijają się informacje zwrotne z otoczenia.

Osoby bliskie, w obecnym szczególnie partnerzy osób uzależnionych, zaczynają być w toku tworzenia iluzji. Partnerzy osób uzależnionych, chcąc zatuszować nałóg partnera i uniknąć związanego spośród nim wstydu i upokorzenia, przekazują mu alibi i starają się ukrywać negatywne skutki picia. Takie postępowania mogą stanowić powodem procesu popadania we współuzależnienie. Jednym z końców terapii dla współuzależnionych jest zerwanie z iluzją, że ważna uzależnionemu partnerowi pomóc ukrywając jego chorobę alkoholową.

Odtrucia alkoholowe Supraśl

Mechanizm rozproszonego i rozdwojonego „ja”

Ten proces porównywany jest do rollercoastera: osoba uzależniona jest biegunowo odmiennych emocji połączonych z doświadczeniem swej wartości. Jak jest pod wpływem działania alkoholu czuje się pewna, sprawcza, bogata i odpowiednia zarządzać swoim życiem (“ja” potężne). Gdy alkohol przestaje działać, pojawiają się uczucia wstydu i upokorzenia, a samoocena gwałtownie obniża się (“ja” upadłe). Samym środkiem na zmniejszenie bycia rodzi się alkohol, który powoduje stworzyć złudzenie panowania nad polskim mieszkaniem. Naprzemienne bycie stanu pasji i skrajnej degrengolady, silnie zaburza postrzeganie siebie, następuje rozproszenie własnego, prawdziwego “ja”. W sytuacji kompletnego zaburzenia i możliwości jedyną wartością staje się alkohol, który przejmuje całkowitą kontrolę nad życiem osoby uzależnionej.

Odtrucia alkoholowe Supraśl

Jak rozwiązań z błędnego koła?

Mechanizmy nałogowego regulowania uczuć, rozproszonego i rozdwojonego “ja” oraz iluzji i zaprzeczeń działają komplementarnie, wzajemnie przydają się i mówią do pogłębiania uzależnienia. Teoretycznie wystarczyłoby przestać spożywać alkohol, aby wyrwać się z błędnego środowiska i przestać koić cierpienie alkoholem, który wpływa też większe bycie. Jednak wytrwanie w świadomości wymaga dużej zmiany, wypracowania pozytywnych mechanizmów regulowania emocji, które zastąpią psychoaktywne działanie alkoholu. Uzależnienie jest chorobą, której nie odda się wyleczyć, jednak ważna ją zatrzymać abstynencją i pomagać terapią alkoholową. Cel, jakim jest podjęcie nowego mieszkania bez alkoholu, można dokonać dzięki specjalnej opiece, fachowemu wsparciu terapeuty uzależnień. Próby rozwiązania z uzależnienia bez wsparcia w części terapii zazwyczaj kończą się niepowodzeniem.

Odtrucia alkoholowe Supraśl

zobacz również Mechanizmy choroby alkoholowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *